„Pe scenă, mereu dansând” – Povestea balerinei Andreea Rusu de la Opera Brașov

Articole similare

ICCD 2026 transformă Bucureștiul în capitala dansului

Într-o perioadă în care dansul contemporan românesc câștigă vizibilitate...

UNATC găzduiește ICCD 2026, eveniment internațional de dans

În acest context, al unei dezvoltări accelerate și al...

Blestemele între artiști: mit sau realitate?

   Blestemele între artiști – un fenomen parapsihologic imposibil...

Când Ministerul Educației Taie Din Balet: Olimpiadă Fără Visuri

România se află într-o perioadă de „criză economică” în...

Distribuie

Interviu acordat revistei Dans Mania din partea balerinei Operei Brașov Andreea Rusu

Reporter:   De unde ești? Câți ani ai? Ce ești în horoscop? Ce hobby-uri ai?

Andreea: Mă numesc Andreea Rusu, sunt din Constanța, am 24 de ani și sunt zodia scorpion. Hobby-urile mele sunt practicatul diferitelor stiluri de dans, muzica și călătoriile.

Reporter: De ce te-ai decis să urmezi calea dansului?

Andreea: Am ales dansul deoarece de la primele ore de balet, din clasa I, am simțit că vreau să continui pe acest drum. Prin ceea ce fac, eu comunic: prin limbajul dansului, al gesturilor, al mimicii… așa vorbim noi, dansatorii.

Reporter: Unde ai terminat școala de balet?

Andreea: Școala de balet am terminat-o la Colegiul Național de Arte „Regina Maria” din Constanța.

Reporter: Ce te-a determinat să faci parte din familia ansamblului de balet al Operei Brașov, cum ți se par noii colegi, care îți este stilul preferat care te caracterizează?

Andreea: Încă de când am venit la audiție am fost primită cu multă căldură și bunăstare de către oamenii de aici. Așa de bine m-am simțit încât nu am mai vrut să plec, iar acest lucru s-a adeverit atunci când mi s-a oferit un contract la Opera Brașov. Toată atmosfera aceasta de familie este datorată colegilor mei de care m-am atașat și cărora le sunt foarte recunoscătoare pentru tot ajutorul pe care mi-l acordă și toate sfaturile oferite.

Consider că este important pentru o companie să păstreze o deschidere și înspre alte stiluri de dans, așa cum se întâmplă și în această operă. M-am bucurat să aflu că dansăm și altceva pe lângă balet, deoarece în cariera de artist mereu ai câte ceva de învățat.

Dansul clasic este și va rămâne mereu preferatul meu.

Mă bucur de fiecare rol în care sunt distribuită, fiecare rol pe care l-am interpretat, iar fiecare spectacol dansat a avut farmecul și importanța lui.

Îmi vin în minte roluri importante pe care aș dori să le interpretez. Câteva dintre ele ar fi, Myrtha din baletul „Giselle”, Odette-Odile din baletul „Lacul lebedelor” și Nikiya din baletul „Bayadera”.

Pentru mine cel mai mult contează să dansez, deoarece asta mă face fericită. Atâta timp cât pot stârni emoții publicului prin ceea ce fac, scena pe care dansez este la fel de importantă ca oricare alta.

Reporter: Câteva cuvinte despre Brașov, ca oraș!

Andreea: Brașovul este un oraș impresionant, liniștit, cu oameni drăguți, peisaje fantastice și clădiri încărcate de istorie.

Reporter: Unde te vezi în viitor?

Andreea: În viitor mă văd mereu pe scenă, dansând!